تراز

ابزار اندازه‌گیری برای تشخیص افقی (تراز) یا عمودی (شاغول) بودن سطوح است. انواع مختلفی از تراز توسط نجارها، سنگ‌تراشان، بناها، نقشه‌بردارها، عکاسان و فیلمبرداران استفاده می‌شود.

چگونه از تراز صنعتی استفاده کنیم؟

یکی از پر کاربردترین ابزارها برای تشخیص دادن میزان صافی و یا درجه شیب سطوح مختلف، تراز صنعتی است. ترازهای صنعتی برای مشخص کردن قائمه بودن یک سطح، تشخیص دادن موازی بودن دو سطح و یا دو قطعه مختلف، میزان شیب یک سطح و… استفاده می شوند.

تراز صنعتی به خاطر دقت بالایی که در مشخص کردن میزان صاف بودن و یا شیب دار بودن یک سطح دارد، در صنایع مختلفی از جمله:

  • ساختمان سازی
  • نجاری
  • صنایع چوبی
  • کابینت سازی
  • لوله‌کشی ‌های صنعتی
  • لوله کشی نفتی

و دیگر صنایع مهم مورد استفاده قرار می گیرند،کار کردن با تراز صنعتی بسیار راحت است و نیاز به مهارت خاصی ندارد.

معرفی اجزای ترازهای صنعتی

تراز صنعتی مدلهای مختلفی دارد که نسبت به کاربردشان ساختار متفاوتی هم دارند.اما به طور کلی از چند بخش مشترک ساخته شده اند و عملکرد یکسانی برای مشخص کردن صاف و یا شیب دار بودن سطح دارند.

بخش های تراز صنعتی به طور کلی عبارتند از:

  • بخش کپسول شیشه ای که یک مایع خاص درون آن ریخته شده است و یک حباب در آن دیده می شود،این حباب همان قسمتی است که به شما میزان راست بودن و یا شیب دار بودن سطح و یا قائم بودن آن را نشان خواهد داد.
  • بدنه تراز صنعتی که به طور معمول، از جنس فلزهای سخت می باشد و در انواع مختلف ، شکل و شمایل متفاوتی هم دارد.
  • بخش محافظ کپسول شیشه ای که جنسی شیشه ای و یا پلاستیکی (طلقی) دارد و همانطور که از نامش پیداست، برای مراقبت کردن از کپسول استوانه ای و مایع درون آن تعبیه شده است.
  • برخی از تراز ها دارای پیچ های تنظیم کننده هستند که برای افقی کردن و یا عمودی کردن یا چرخاندن استوانه شیشه ای استفاده میشوند.

شایان ذکر است که ترازهایی که طول بلندتری دارند، بخش کپسول شیشه ای بزرگتری هم دارند و به همین دلیل، از دقت بالاتری برخوردار هستند.

انواع ترازهای صنعتی

با توجه به گستردگی استفاده از ترازهای صنعتی، انواع مختلفی از آنها ساخته می شوند تا بتوانند نیازهای صنعت گران را تامین کنند با شناخت انواع ترازهای صنعتی، شما میتوانید برای خرید تراز مورد نیاز خود بهتر تصمیم گیری کنید.

به طور کلی باید دانست که تعداد استوانه های شیشه ای یا به عبارت دیگر، تعداد حباب های تراز ها نیز یک ملاک مهم در انتخاب تراز صنعتی ایده‌آل شماست.

تراز صنعتی تخت

تراز تخت، برای عمود کردن سطوح مختلف، تعیین کردن میزان شیب یک سطح و اطمینان از صاف بودن سطوح متنوع، مورد استفاده قرار میگیرد. تراز صنعتی تخت، در دو مدل لیزری و ساده (معمولی) در اختیار مشتریان قرار می گیرد. تراز صنعتی تخت لیزری، به دلیل دقت بسیار بالایی که دارد، استفاده های صنعتی خاص و دقیقی دارد.ترازهای تخت در اندازه های مختلفی به بازار ارائه میشوند و معمولاً شکل آنها مربعی و یا مستطیلی می باشد.این ترازها را تنها روی سطوح صاف می توان قرار داد و برای قطعات استوانه ای و یا کروی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

ترازهای صنعتی چهارگوش

این نوع از ترازهای صنعتی، به شکل چهار گوش هستند و به دلیل داشتن این شکل و شمایل، دارای کپسول شیشه ای در طول (در قسمت داخلی تراز صنعتی) و نیز استوانه شیشه ای در عرض (در قسمت خارجی تراز) میباشند.وجود دو سری استوانه شیشه ای، این امکان را به کاربران می دهد که در دو جهت، سطوح را از لحاظ تراز بودن کنترل کنند.ترازهای صنعتی چهارگوش، در دو سمت خود دارای یک شیار (بخش جناقی) می باشد که می تواند امکان قرار گرفتن تراز روی اجسام و سطوح استوانه ای و نیز کروی را ایجاد کند.دو سطح دیگر تراز صنعتی چهارگوش،صاف می باشد که به نوعی مانند یک تراز صنعتی تخت عمل می کنند

تراز صنعتی مگنتی یا مغناطیسی

این نوع تراز صنعتی دارای یک بخش آهنربایی یا مغناطیسی (مگنتی) می باشد.که به همین دلیل، نام آن تراز صنعتی مگنتی گذاشته شده است در کارهایی مانند بستن داربست، نصب ستون ها و اسکلت های فلزی در ساختمان سازی و یا دیگر کارهایی که کارگر نیاز دارد از دو دستش استفاده کند و نمیتواند دست خود را درگیر تراز کند، این نوع از تراز صنعتی، بسیار مفید است.چون علاوه بر اینکه شما می توانید این تراز را به سطوح آهنی متصل کنید (معمولاً از یک جهت و یا دو جهت بدنه تراز دارای آهنربا است) این امکان وجود دارد که تراز صنعتی مگنتی را از دیوار آویزان کنید و از آن استفاده کنید.

طرز کار تراز لیزری

یکی از وسایل پرکاربرد در ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی که جهت تراز کردن، ایجاد شیب مناسب و عمود کردن سطوح بکار می‌رود، تراز لیزری است. استفاده از ابزارهای معمولی برای تراز کردن منجر به بروز خطا و نقص در مقاومت مصالح ساختمانی، ستونها و سازه‌ها می‌شود. بنابراین نیاز است که مجریان طرح از تجهیزات جدید و به روز از جمله تراز لیزری استفاده کنند. با استفاده از این دستگاه بدون نیاز به نخ یا سیم و تنها با نور لیزر می‌توان بسیار دقیق‌تر و با کیفیت‌تر، کار تراز کردن را انجام داد.

انواع تراز لیزری

تراز لیزری در دو نوع چرخشی و ثابت ارائه می‌شود.

درمدل های ثابت معمولا با ایجاد خط کار انجام می‌شود و در مدل های چرخشی یک نقطه حول محور X,Y چرخیده و در سرعت بالا خط را تداعی می‌کند. مدل ثابت برای بردهای کمتر از ۶۰ متر(با دیتکتور) طراحی شده و تراز لیزری‌های چرخشی تا ۱۰۰۰ متر را هم پوشش می دهند.

نحوه کار با تراز لیزری

در ترازهای ثابت یا خطی (سه خط) پرتوهای خروجی به صورت سه خط تراز عمود برهم، یکی در راستای افقی و دو خط دیگر در راستای عمودی بوده که نسبت به هم زاویه قائم تشکیل می دهند. محل تلاقی دو خط عمود بایکدیگر و با خط افق باعث ایجاد 5 نقطه شاقولی و نقطه چهارم نیز در پایین دستگاه تشکیل می گردد. کلیه این نقاط تشکیل شده دو به دو نسبت به یکدیگر عمود می باشند. دستگاه قادر است هریک از خطوط افقی یا عمودی را به تنهایی نمایش دهد.

مدل های لیزری که خاصیت خود ترازی دارند، قادرند در صورتی که محل قرارگیری آن ها تراز نباشند خود را تا زاویه ای معین تراز کرده، ولی در صورتی که توانایی خود ترازی نداشته باشند با استفاده از تراز حبابی موجود روی دستگاه، دستگاه را تراز می کنند.

در برخی از این مدل های خودتراز در صورت تراز نبودن دستگاه و خروج از محدوده خودترازی، خطوط لیزری به صورت چشمک زن کاربر را از تراز نبودن دستگاه مطلع می کنند.

در صورت نیاز به خطوطی غیر از راستای عمودی و افقی می‌توان از قابلیت دیگر دستگاه در تولید خطوطی عمود برهم ولی در راستاهای دلخواه استفاده نمود. این دستگاه ها همچنین قابلیت نصب بر روی پایه دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری را دارا بوده و علاوه بر این با استفاده از پایه‌های آهنربایی امکان نصب آن ها بر دیواره های فلزی نیز فراهم می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست