سمپلر و کاربرد آن در آزمایشگاه

یکی از پرکاربردترین وسایل در آزمایشگاه های زیست شناسی سمپلر می باشد. سمپلر ها به عبارت ساده پیپت هایی هستند که می توانند مایعات را در مقیاس های خیلی کم جابجا کنند.
عموما در آزمایشگاه ها سه نوع سمپلر وجود دارد که تفاوت آن ها در میزان حجمی از مایعات است که می توانند جابجا کنند.

سمپلر ۱۰۰۰ که قابلیت جابجایی محلول از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میکرولیتر را داراست. سمپلر ۱۰۰ که قابلیت جابجایی محلول از ۱۰ تا ۱۰۰ میکرولیتر را دارد و سمپلر کریستالی که قابلیت جابجایی محلول از نیم تا ۱۰ میکرولیتر را می تواند انجام دهد. برای سمپلر هزار از سرسمپلر های آبی رنگ، سمپلر ۱۰۰ از سرسمپلر های زرد رنگ و برای سمپلر کریستالی از سرسمپلر های سفید رنگ استفاده می شود. سرسمپلر را تیپ نیز می نامند.
برای تنظیم سمپلر به حجم دلخواه، ابتدا قفل آن را به حالت باز تغییر داده و سپس با پیچ مخصوص سمپلر را تنظیم می کنیم. اعداد متغیر روی سمپلر نشان دهنده حجمی از محلول است که می تواند جابجا کند. پس از ست کردن عدد مورد نظر، سمپلر را دوباره به حال قفل در می آوریم. اعداد بالای خط، نشان دهنده مقدار صحیح حجم و اعداد زیر خط نشان دهنده مقدار اعشار حجم می باشند. به عنوان مثال هم اکنون سمپلر روی ۶٫۲۵ میکرولیتر تنظیم شده و این مقدار را جابجا می کند.


سمپلر ها یک شاسی بالای خود دارند که کارش ایجاد مکندگی و دمندگی درون تیپ می باشد. این شاسی دارای دو Step بوده که در ادامه نقش هر یک از Step ها را توضیح می دهیم. توجه داشته باشید که هرچقدر عدد حجمی سمپلر بیشتر باشد، شاسی آن بالاتر خواهد آمد.


نمونه برداری با حجم دلخواه از یک محلول

با رعایت نکات گفته شده سمپلر روی عدد حجمی مورد نظر تنظیم می گردد. سپس با چند ضربه، تیپ در جایگاه خود قرار می گیرد. شاسی سمپلر تا Step یک فشار داده می شود. رها کردن Step یک دقیقا حجمی از محلول را درون تیپ می کشد که قبلا در عدد حجمی تنظیم شده است. در حالی که شاسی تا Step یک فشار داده شده است، نوک تیپ وارد محلول شده و به آرامی شاسی رها می گردد. با رها شدن آن محلول وارد تیپ می شود. سپس نوک تیپ را وارد تیوب جدید کرده و به دیواره تیوب چسبانده و شاسی تا Step دو فشار داده می شود تا تمام محتویات سرسمپلر وارد تیوب شود. وجود Step دو برای اطمینان از کامل خالی شدن محتویات درون سرسمپلر می باشد.


اخطار!

هیچ گاه نباید بعد از ورود تیپ به درون محلول شاسی سمپلر فشار داده شود. اینکار موجب ایجاد حباب در محلول می گردد و ممکن است از عمر مفید سمپلر بکاهد.
همچنین زمانی که تیپ درون محلول است، نباید شاسی سمپلر به شکل ناگهانی رها گردد. اینکار موجب وارد شدن حجم ناصحیح از محلول درون تیپ می گردد.
اگر هنگام اضافه کردن محلول، نوک تیپ درون محلول قرار گرفته باشد، شاسی تا استپ یک جهت ریخته شدن محتویات تیپ فشار داده می شود و رها کردن آن پس از خارج کردن تیپ از درون مایع صورت می گیرد. در صورت رها کردن شاسی درون محلول، موجب می شود محلول داخل تیوب دوباره به داخل تیپ بازگردد.
پس از انجام کار با سمپلر، تیپ استفاده شده درون سطل مخصوص زباله های آزمایشگاهی، out می شود. اینکار با شاسی مخصوص کنار سمپلر انجام می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست